PROCEDURA
Odwiedzin i urlopowania mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Dominika
przez rodziny i inne bliskie osoby oraz pomocy mieszkańcom
w utrzymywaniu kontaktów z rodziną i bliskimi
I. Odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej:
- Mieszkańcy naszego Domu mogą być odwiedzani przez swoje rodziny i inne zaprzyjaźnione osoby z wyjątkiem osób, którym sąd zakazał kontaktu.
- W miarę możliwości, o planowanych odwiedzinachnależy poinformować pracownika socjalnego.
- Osoby odwiedzające mogą spotkać się z mieszkańcem w jego pokoju, jeżeli to nie przeszkadza innym mieszkańcom, w pokoju gościnnym, świetlicy, w parku lub innym dogodnym miejscu.
- Jeśli mieszkaniec życzy sobie, lub jego stan wymaga obecności opiekunki, w spotkaniu mieszkańca z bliskimi może uczestniczyć osoba trzeciabędąca pracownikiem DPS.
- Odwiedzających należy poinformować o diecie i sposobie karmienia mieszkańca, jeżeli jego stan tego wymaga.
- Jeżeli odwiedzający chce zabrać mieszkańca poza teren Domu powinien powiadomić o tym pracownika socjalnego bądź opiekunkę i przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańca na ten czas.
- Odwiedzający informuje pracownika socjalnego lub opiekunkęo końcu wizyty i przekazuje mieszkańca pod opiekę pracowników DPS.
- Odwiedziny odbywają się codziennie od godziny 8:00 do godziny 20:00.
- Nie wpuszcza się na teren Domu odwiedzających będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
- Wizyta mieszkańca w domu rodzinnym lub odwiedziny u innych bliskich osób.
- Mieszkaniec może wyjeżdżać do domu rodzinnego, jeżeli tylko rodzice czy rodzina zaproszą go i umożliwią przyjazd.
Jeżeli rodzice są pozbawieni praw lub mają ograniczoną władzę rodzicielską muszą uzyskać zgodę sądu na zabranie dziecka.
- W wyjątkowych sytuacjach mieszkaniec może być zawieziony do domu rodzinnego samochodem DPS.
- Na inne wyjazdy niepełnoletni mieszkańcy muszą mieć zgodę rodziców, adorośli ubezwłasnowolnieni mieszkańcy zgodę opiekuna prawnego.
- Osoba zabierająca mieszkańca z DPS podpisuje oświadczenieo przejęciu odpowiedzialności za mieszkańca na czas jego nieobecności w DPS,
- Opiekunki wyposażają mieszkańca w potrzebne rzeczy osobiste, środki higieny itp.
- Osoba zabierająca mieszkańca zgłasza się do gabinetu pielęgniarek w celu uzyskania informacji o stanie zdrowia mieszkańca, otrzymania właściwych lekarstw i opisu ich podawania.
- Pracownik socjalny i opiekunki udzielają informacji na temat nawyków mieszkańca, jego charakterystycznych zachowań, itp.
- Osoba zabierająca mieszkańca określa czas pobytu mieszkańca pod jej opieką i zobowiązuje się przywieźć mieszkańca z powrotem.
- Odwożąc mieszkańca do DPS należy oddać jego dokumenty, zwrócić rzeczy dane do jego użytku na czas pobytu poza DPS (lekarstwa, odzież itp.), poinformować opiekunkę o stanie zdrowiai zachowaniu mieszkańca w tym czasie.
- Powrót Mieszkańca do DPS odbywa się w godzinach od 8:00 do 20:00.
- Korespondencja i kontakty telefoniczne mieszkańca z rodziną
i innymi osobami bliskimi.
- Mieszkańcy, którzy potrafią pisać mogą prowadzić korespondencję
z rodziną i innymi osobami według własnego uznania.
- Pracownicy pierwszego kontaktu, opiekunki i pracownicy socjalni pomagają mieszkańcom w pisaniu listów okolicznościowych
i innych na życzenie mieszkańca. Także treśćprzychodzącej korespondencji przekazują adresatowi w dostępnej dla niego formie.
- Mieszkańcy mogą utrzymywać z rodziną i bliskimi kontakt telefoniczny. Osobom, które nie potrafią samodzielnie korzystaćz telefonu w rozmowach telefonicznych pomagają pracownicy pierwszego kontaktu, opiekunki i pracownicy socjalni.