loading...

s. Benedykta OP

Kraj lat dziecinnych, on zawsze zostanie święty i czysty jak pierwsze kochanie… - rozlega się z naszej mielżyńskiej sceny śpiew mieszkańców naszego Domu, pracowników, wolontariuszy, młodzieży z zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Mielżynie i młodych solistów, którzy pomagają nam przy tym – wydawałoby się – karkołomnym przedsięwzięciu artystycznym. Śpiew głośny, odważny, płynący prosto z serca. Mickiewiczowska fraza płynie wraz z muzyką – pełną tęsknoty za wszystkim, co najbardziej kochamy, a co można ująć w określeniu „kraj lat dziecinnych”: rodzinnym domem i bliskimi. Trwa właśnie przedstawienie rozpoczynające XII Zjazd Rodzin w mielżyńskim Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, prowadzonym przez siostry dominikanki: Dziady i ballady czyli Mickiewicz w Mielżynie. Spektakl niezwykły, bo przygotowany w formie musicalu. Znane fragmenty Dziadów, Ballad i romansów, Pana Tadeusza i wierszy naszego wieszcza zaczynają nowe życie, jak gdyby przebudzone muzyką kompozytora i dyrygenta, Przemysława Piechockiego, który również gra główną rolę Mistrza – Adama Mickiewicza. Scena zaludnia się Rusałkami i Duchami, wyłaniającymi się znienacka zza kulis, tańczącymi i śpiewającymi.

Kolory, radość, energia i przede wszystkim to NAJWAŻNIEJSZE: mama, tata, ciocia, wujek, rodzeństwo na widowni… Nasi mieszkańcy czekają na to spotkanie cały rok.

Po przedstawieniu – Msza Święta w kaplicy sióstr dominikanek, którą odprawia ojciec Tadeusz Klichowicz OP, kapelan Domu Pomocy Społecznej. Tym razem też wyjątkowo: oprawę liturgiczną przygotował Chór Kolegiacki pod Opieką Świętej Cecylii ze Środy Wielkopolskiej, pod dyrekcją Przemysława Piechockiego. Nawet znana pieśń Jezu w Hostii utajony brzmi w wykonaniu chórzystów jak muzyczne odkrycie. Od razu przypominają się słowa psalmu: Śpiewajcie Panu pieśń nową, głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów… W liturgię żywo włączają się nasi mieszkańcy, całym sercem wyznając wiarę i wołając: Ojcze nasz. Bo oni wiedzą, że Bóg jest Tatą, do którego można się przytulić jak dziecko.
I najważniejszym Gościem na Zjeździe Rodzin.

Po Mszy mieszkańców, ich rodziny, wolontariuszy, siostry, pracowników i zaproszonych gości czeka już tylko dobra zabawa na polance. Po obiedzie mogą zamienić się w motyla albo tygrysa, bo czeka na nich stoisko, przy którym można malować twarze. Do tańca zaprasza Pan Paweł Januchowski a przez środek polanki przechodzi ogromny klown Mimello – Artyści do Usług z Warszawy na imponująco długich szczudłach. Zbiera się koło niego spora grupa ciekawskich, bo właśnie prezentuje swoje cyrkowe sztuczki. Tuż obok stoi ogromny wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie. Za chwilę strażacy rozpoczną swoje pokazy. Nieopodal jednak prezentuje się dumnie długi rząd motocykli, gotowych do szalonej przejażdżki. Nie trzeba nikogo zachęcać: wkrótce większość uczestników zabawy ustawia się w kolejce do Etyliniarzy – Motocyklistów Ziemi Średzkiej. Dzięki Państwu Paczkowskim ze Środy Wielkopolskiej na polance pojawiają się również zabytkowe samochody. Chętnych, by je obejrzeć, nie brakuje.

Powie ktoś: ot, festyn rodzinny, jakich wiele. Co w nim niezwykłego? Może najbardziej to, że odbywa się w tym właśnie miejscu: Domu Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych dzieci. Domu dotkniętym cierpieniem naznaczonych chorobą mieszkańców. I Domu, gdzie – paradoksalnie – panuje radość. Dzieci z Mielżyna o nic nie oskarżają Pana Boga. Nie pytają: „Dlaczego ja?”. Nawet nie narzekają. One po prostu cieszą się życiem – takim, jakie ono jest. I każda chwila jest dla nich prezentem od Pana Boga, który z podekscytowaniem „rozpakowują”.

Zwykle na festyny rodzinne organizowane w różnych placówkach przychodzą rodzice RAZEM z dziećmi. Czasem w ramach poobiedniego spaceru albo w przerwie między innymi zajęciami. Z ciekawości, z potrzeby drobnej rozrywki, może z lekkim znudzeniem. Albo dlatego, że wypada, bo dziecko ma jakieś „występy”. I jest to zjawisko zupełnie naturalne.
U nas, w mielżyńskim Domu, jest jednak trochę inaczej. Rodziny przyjeżdżają DO naszych mieszkańców. Dlatego Zjazd Rodzin jest dla nas wielkim, starannie przygotowywanym przez wiele miesięcy świętem. Opowieścią o „kraju lat dziecinnych” – czyli małym, głęboko ukrytym miejscu w sercu, które ma każdy z nas, niezależnie od tego, czy jest zdrowy czy chory, samodzielny czy niepełnosprawny. Miejscu, w którym mieszka tęsknota za pełnymi miłości relacjami z drugim człowiekiem, troską, czułością, akceptacją i po prostu świadomością, że jesteśmy dla kogoś ważni.

1 procent

Wsparcie mieszkańców

Informacje do PIT-u /nazwa OPP:STOWARZYSZENIE MŁODYCH WIELKOPOLAN, numer KRS: 0000055717. W części INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE CEL SZCZEGÓŁOWY 1% należy wpisać: DPS MIELŻYN / Bóg zapłać!

Veritas Logo

Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie

prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Dominika

ul. Szkolna 15, Mielżyn, 62 - 230 Witkowo, tel. (61) 4775002, 4775013

tel/Fax (61) 4775012 / e-mail:dps_mielzyn@op.pl

Nasze konto: bz wbk | Oddział w Słupcy

Kod swift: wbkpplpp Nr 25 1090 1216 0000 0000 2101 7238

Opp 1%: Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan

KRS: 0000055717 Cel: DPS Mielżyn